O stronie
Wędrując po Beskidzie Niskim, spotykałem od czasu do czasu „pamiątki” po krwawych bitwach, toczących się na tym terenie w czasie I Wojny Światowej (dla mnie to Wielka Wojna). Unikatowa architektura wojskowych cmentarzy, jak również niezwykłe miejsca, w których powstały, tak bardzo odróżniały je od znanych mi wcześniej cmentarzy żołnierzy Armii Czerwonej, że skłoniło mnie to do bliższego zainteresowania się ich historią. Postanowiłem dowiedzieć się, skąd się tam wzięły, jak powstały i jakie były ich losy. Najbardziej niezwykłe w nich jest dla mnie to, że pochowani są tam wspólnie żołnierze wszystkich walczących stron, co w czasie II Wojny Światowej było nie do pomyślenia.
Fascynacja cmentarzami z czasów Wielkiej Wojny była źródłem pomysłu, aby zobaczyć na własne oczy wszystkie 400 cmentarzy zbudowanych w Galicji Zachodniej. Wyniki moich dotychczasowych podróży zobaczysz na tej stronie. Ponieważ nie mieszkam na południu Polski i swój plan mogę wcielać w życie w zasadzie tylko przejazdem, jego realizacja zajmie mi trochę czasu. Do tej pory zdołałem zobaczyć 58 miejsc. Sukcesywnie będę dodawał zdjęcia kolejnych cmentarzy.
Tak właśnie napisałem 20 grudnia 2011 roku na poprzedniej stronie internetowej. Minęło prawie dokładnie dziesięć lat i sporo się zmieniło. Strona wymagała gruntownego odświeżenia pod kątem zarówno wizualnym jak i „podpowierzchniowych mechanizmów”. Cel który sobie wtedy postawiłem udało mi się zrealizować. Odwiedziłem wszystkie cmentarze w Galicji Zachodniej co zajęło mi prawie siedem lat. Z jednej strony dużo ale z drugiej to było siedem lat przyjemności więc nie narzekam. Czy mam zatem co robić dalej? Oczywiście. Wiele cmentarzy jest remontowanych niektóre wręcz odtwarzane – jest zatem co fotografować. Dodatkowo zacząłem odwiedzać też inne miejsca takie jak Suwalszczyzna, Mazowsze czy też cmentarze na Słowacji. Jest co robić do emerytury. 😉
Na mojej stronie znajdziesz w zasadzie tylko zdjęcia. Nie widzę sensu tworzenia kolejnej strony gdzie podawane są informację ile na danym cmentarzu pochowano żołnierzy, czy jaka była jego historia. W sieci znajdziesz wiele takich stron. Jeśli trafię na coś ciekawego dotyczącego danego cmentarza to odnośnik do tej strony pojawi się w danym wpisie.
Życzę zatem miłego oglądania i do zobaczenia na szlaku.
Dariusz Siemiaszko