Wchodząc przez efektowną bramę na brzeski cmentarz wojenny widzimy sporych rozmiarów pomnik główny – betonowy krzyż na cokole otoczonym dwunastoma słupami nakrytymi masywnymi belkami. Na monumencie dwie wierszowane inskrypcje autorstwa Hansa Hauptmanna i typowa tablica „okręgowa”… Ciąg dalszy tekstu KG przeczytasz tu: Pomnik w Brzesku, czyli krzyż nad kirkutem
Lambert Froschauer
Ze St.Marienkirchen. Plutonowy z 14 cesarskiego i królewskiego Pułku Piechoty. Zmarł śmiercią bohatera dnia 19 lutego 1915 roku, w 30. roku życia. Pochowany w Brzesku na cmentarzu numer 276, grób numer 319.
Josef Wagner
(Na jego grobie znajduje się błędna tabliczka z nazwiskiem Johann Dressler)
Cieśla z Feldkirchen. Żołnierz 14 cesarskiego i królewskiego Batalionu Saperów. Zmarł śmiercią bohatera, po przyjęciu sakramentów świętych, w dniu 14 marca 1915 roku, w szpitalu w Brzesku w wieku 25 lat. Pochowany w Brzesku na cmentarzu numer 276, grób 155.
Georg Lugstein
Syn ekonoma w Stratzwalchen-Markt. Żołnierz cesarsko – królewskiego 2 Pułku Strzelców Krajowych. Zmarł bohaterską śmiercią (na dur brzuszny) w szpitalu epidemicznym w Brzesku, w dniu 17 lutego 1915 roku, w wieku 25 lat i został pogrzebany na tamtejszym cmentarzu wojskowym. Pochowany w Brzesku na cmentarzu numer 276, grób numer 70.
Karl Hanslmayer
Syn rolnika z Maherhof, parafia Eggerding, żołnierz 3 Pułku Strzelców Cesarskich. Zmarł śmiercią bohatera, po przyjęciu sakramentów świętych, w Brzesku w Galicji, w dniu 26 lutego 1915 roku w 23. roku życia. Pochowany w Brzesku na cmentarzu numer 276, grób numer 65.
Karty pochodzą ze zbiorów Roberta Kozłowskiego. Tłumaczenie R. Kozłowski. Opublikowano je w materiałach z konferencji Znaki Pamięci V wydanych przez stowarzyszenie Crux Galiciae (Gorlice 2012). Dziękuję Autorowi za wyrażenie zgody na ich wykorzystanie.
Zdjęcia